Bir mucizeye tanıklık edin: UYKU EĞİTİMİ

bb

..Uyku eğitiminin neredeyse sonuna gelmiştik.  Gecede  5,6,7,8.. kez kalkan oğlum saat 20.00 de yatmıştı sadece ona birer iyi uykular öpücüğü verip yatağına koyduk 10 dakika içinde uyumuştu ve biliyorduk ki sabaha kadar da uyuyacaktı. Eşimle salona geçtik oturduk çok sessizdi bakakaldık ve birbirimize dönüp;

-eeee 11 aydır görüşmeyeli neler yaptın? diye sorduk sonra birbirimize ‘Çak!’ yapıp gülüşmeye başladık.

Merhaba yaşam, biz yine geldik!

Öncelikle bu yazımı tamamen dürüst bir şekilde ve bir sosyal medya fenomeni-yıllarını bu işe vermiş bir blogger (artık adını siz ne koyarsanız)olmanın ağırlına uymayacak kadar açık itiraflarla yazacağımı belirtmek istiyorum.

o sebeple şunu söylemeliyim ki; uyku eğitimini saçma yanlış gaddarca bulanların biraz hadsizlik ettiğini düşünüyorum. en çok yorulan bebeğini en az ağlatan gecelerce en çok uykusuz kalan en iyi annedir diye bir şeyi asla! kabul etmiyorum. Ha bir diğer bakış açısına göre ‘ya ben öyle çok kurallarla .çocuk büyütmeye karşıyım bizi annelerimiz nasıl büyütmüş uyku eğitimi mi varmış ben fresh anneyim’ tarzıyla yaklaşıp uyku eğitimi veren anneleri kuralcı dominant robot anneymiş gibi gösteren söylemleri de asla! kabul etmiyorum.

Ancak bu konularda farklı düşünceleri olan annelere de saygım sonsuz onların tercihi onların şartları onların evlatları ve onların karakterleri.

Yine AMA ben bebeğine haftanın 5-6 günü yalnız bakan bir annenin gecede 6-7 kez uyanıp emzirip pışpışlayıp sallayıp günde 3 saat uykuyla nasıl biri haline geleceğini biliyorum. Ha haftanın 3 günü annesi yanında 2 günü kocası başında 1 günüde kayınvalidesinde takılıp ben bebeğime gerekirse gecede 30 kez kalkarım da yine de 2 damla gözyaşına dayanamam havlarına girenlere de kusuruma bakmayın da popomla gülerim. yani demem o ki siz keyfinize bakın canikolarım.

Ben  bu yazı geceleri uyksuzluktan şuurunu kaybeden bebeğiyle emzirme koltuğundan düşen gece yüzünü gözlerini açabilmek için 10 kez yıkayan eve misafir gelirde bebeğimin uyuduğu o 1 saati kaçırır mıyım ki diye asosyalleşen, gözleri kanlanan,bebeğim uyudu hemen uyumalıyım diye strese girip o bi-iki saatçik uykuya  da dalamayıp bunalımlara giren anneler(şanslıysanız babalar) için yazıyorum!

Size biraz oğlum Barışın önceki uyku düzeninden bahsediyim.

Daha önce 2 kez kendim uyku eğitimi verdim biri 40 günlük biri 6 aylıkken nispeten bir şeyler öğrendi ama özünde başarısızlıkla sonuçlandı. ilki tracy hogg yöntemiydi gece gündüz kavramını öğrendi vs derken gaz problemi çıktı başladık barışı hoplatıp zıplatmaya ve sallayamaya artık salayarak uyutur olmuştuk. Daha sonrakinde yani 6 aylıkken yine hogg yöntemini yapma niyetindeydim ama işler istediğim gibi gitmedi eve gelen- giden anneanne babaanne teyze tabi ki isyan ediyorlar kabul etmiyorlardı onlar kafalarına göre haftada bir kez yada  iki kez uyutup beni bütün hafta 24 saat boyunca bir felaketin ortasına atıyorlardı.artık çıldırmış olmalıyım ki bu çocuğu ayağında sallayarak uyutanla görüşmeyeceğimi açıkladım artık gözüm nasıl dönmüşse uydular talimatıma:) ama yine ayakta hopla zıpla ve gece defalarca kalk şeklinde yaşıyorduk.yine de ayakta sallama işinden kurtulmamıza seviniyordum çünkü 30 dk ayağımda sallayıp ancak daldırıyordum 10 dk sonra uyanıyordu.Gazı da yoktu.Bu tamamen alışkanlıktandı.

Her gece kalkmasına bi bahane bulurduk bugün az yedi,dişi çıkıyor,odası mı sıcak(ki odası hep24 derecede olmasına rağmen),öğlen öksürmüştü, boğazımı ağrıyor,ay çok içli ağladı kötü bi rüya gördü kesin vs.

Artık işler çığrından çıkmıştı günden güne iyi olmasını beklerken daha da feci bir hal alıyorduk. Gece ağlayarak uyanıyor ağlayarak uykuya dalıyordu bu bazen 10 dakika bazen 50 dakika sürüyordu bir kez tam 1 saat 20 dakika emzirip kucakta zıplattığımı biliyorum uykuya dalmıyordu. ya da emzirdim pışpışladım artık ne şekilde uyuttuysak o uyku semiresi uyuttuk diyelim ki 20 dakika da 30 dakika da yatağına koyup geliyordum bir sn yatağa yatıyordum ve ıaa  aah aaah diye bi ağlama sesi başlıyordu. inanın uykumu açmak için buzdolabından su alıp yüzümü yıkardım yada yıkayıp ıslak halde balkona çıkardım ki esintinin şokuyla uyanabileyim aksi taktirde yanlış bir şey yapabilir kuacağımdan falan düşürebilirdim çünkü 1-2 günlük bir uykusuzluk değildi bu günden güne biriken bir uykusuzluktu.

Sabahları Coşkunla(eşim) tartışırdık sen kalktın ben kalktım su ağlayışında duymadın bile bu saatte kalktın mı ki vs.Annem haftanın bir günü gelirdi ve ben o gün için uyku hayalleri kurardım.

Sabahları bir şekilde tölere edebiliyorsunuz belki ama iş geceye gelince çok zor! ayrıca pusette uyuyamayan bir bebekti barış kafe ya da avm gezmek strese sokardı beni yine de elimden geldiğince yaşamaya devam etmeye çalışıyordum kotarıyordum da gibi geliyordu ama şimdiki hayatımla kıyaslayınca yok ben yaşamıyormuşum vakit geçiriyormuşum.

peki nasıl oldu bu mucize değişim?

Bir gün gelen bir telefonla!

beni bebekveuyku sitesinin sahibi uyku danışmanı sinem hanım aradı.ara ara bahsettiğim şikayetlerim içim yardımcı olabileceğini söyledi.bu işin eğitimini aldığını her bebeğin ayına-yaşına gelişimine karakterine göre eğitim verdiğini ve bu eğitimin 2 hafta sürdüğünü söyledi.

ne yalan söyliyim zerre önemsemedim!

işte 3-5bin verip kursa gitmiş bir başka uyanık kadın şimdi parası olan saf annelere bikaç kitap nasihati verip bebeği gebertene kadar ağlatıp bakın ben yaptım diyecek. Ben onca kitap okudum her şeyi biliyorum bilmek ve uygulmak başka şeyler. Diye geçirdim içimden. şu an bu düşüncelerim yüzünden utanıyorum ama büyük bir keyifle utanıyorum:)

Kabul etmemin sebebiyse artık kaybedecek hiçbir şeyimin olmaması ve tükenmiş olmamdı hatta 2 haftalık misafir-yardımcı olmama gezip dolaşmama evde olma süreci o kadar zor gelmişti ki bi kaç hafta da oyalanmıştım. Her gece yarın sinem hanımı arıcaam diyip ertesi gün aaa annem mi geliyor kalsın aa coşkun mu evde azıcık gezelim kalsın diyordum.

Sonra bir pazartesi akşamı formları öfleye püfleye doldurdum ve başladık.Meğer Barış bizden daha çok istiyormuş uyumayı:)Sinem hanımın istediği değişiklikleri yaptık odasında ilk gece babası yatırdı 50 dk ağladı ama feryat figan diyemem yani normal bi gecede onu uyutmaya çalıştığımız sürelerin toplamı da o kadardır. O ilk gece 5 saat uyudu ve ben 11 ay sonra ilk kez kesintisiz 5 saat gece uykusuyla tanıştım! sabah kalktığımda yanaklarım al aldı:)

Ertesi gün 2 kez gündüz uykusuna yatırdım 20-25 dakika ağladı ama ben hep yanındaydım bizim izlediğimiz yöntem bu şekildeydi. Zaten gündüz uykuya dalarken ben pışpışlıyor hoplatıyor da olsam ağlamaya başlamıştı son zamanlarda Barış.

Sonraki günler bir daha ağlamadı!şimdi bayram tatili dönüşü dünkü öğle uykusu öncesi 10 dk ağladı ama böyle geri dönüşler olabilirmiş bugün iyiydi.

Uyku eğitmimizin üstünden 3 hafta geçti ama dedğim gibi bizim işimiz 2.geceden itibaren çok kolaydı ve 10.günden itibaren kuş gb hafiflemiş ve mutluyduk Barış bizden daha hazırmış gerçekten çok uyumlu davrandı bu süreçte ama aksi de olsa değerdi.

Ne demişler?

Bin bilsen de bir bilene danış!

Nasıl ki örnek listeleri birebir bilse de diyetisyen kontrolünde daha kolay daha sağlıklı kilo veriyor insan işte uyku danışmanlığı da böyle bir şey. Ve bu süreçte ‘bence en mühim şey’i de harika yapan bir danışmanımız vardı  kriz yönetimi! En çok sakinliğe ve çözüm önerisine ihtiyaç duyuyorsunuz çünkü.

Ne kadar mutlu ne kadar huzurlu ne kadar minnettarım anlatamam.Ben birebir yaşadığıma gözümün gördüğüne inanırım!

Şimdi artık Barış akşam 7-8 arası gece uykusuna iyi geceler öpücüğüyle 15 dk civarında dalıyor sabah 6-7 ye kadar kesintisiz uyuyor! Sabahları 1.5-2 saatten iki uyku yapıyor!

Ve öncekinden çoook çokk daha mutlu oluyor gün içinde (kilo bile aldım:)).

Artık her sabah onu sürünerek kapalı gözlerle değil gülerek ve coşkunla ben alıcam kavgası yaparak kucaklıyoruz.

Barış mutlu babası mutlu annesi çoook mutlu!

Huzurlarınızda bebekveuyku sitesinin sahibi biricik uyku danışmanımız sinem hanıma benim tüm pimpirikliklerime sorularıma canlı video bağlantılarıma özenle ve sabırla döndüğü ve bize tahmin bile edemeyeceği bir yaşam kalitesi kattığı için teşekküreder, damgalı mühürlü turuncubikız tavsiyesi olarak sunarım!

…ve sonsuza dek mutlu yaşadılar.

sevgiler

iyi uykular;)

öpsün sizi turuncu kız!

35 Yorum Var

 1. Bu blog artık bir başucu kitabı niteliği taşımakta benim için.. Uyku eğitimi henüz çocuğum olmamasına rağmen çok önemsediğim bir konu.. Avrıupa’da yaşayan pedagog kuzenim aynı bu öpücükle yabancı bi ev olan bizim evde bebeğini uyuttuğunda çok şaşırıp bende böyle olacağım demiştim Şimdi bi örneğimde sensin Çok sever çok öperim, kalemine sağlık turunculiçe

 2. Yazınız öncelikle harika olmuş ama benim oğlum mesela emerken uyuyor uyku süresincede etmiyor o Yüzden kucakta uyuyup Uyanıyor onu uykuya alıştıramıyorum. Gecede emerken uyuyor geceleri emmeye Kalkıyor Karnı tokat olsa emmeyle uykuya d alacağını düşünüyor belki de öyle uyuyor yani ben emzirdiğini Sırada uyuduğundan bu Tekniği uygulayamıyorum :(

  • benimki de tüm gece boyunca emerek uyuyordu uykuya dalmak için ve uykuda kalmak için memeyi kullanıyordu.Doğru yönlerdirmeyle halledebilirsiniz bence:)

 3. Merhabalar ☺tebrik ederim.peki gece boyunca açıkmıyor mu Barış? benim kızım da emerek uyuyor .bu tekniği uygulasam gece kalkıp emmiyince aç kalmaz mi?muhallebi gibi bişey mi yedirme lazım tok tutsun diye.öpüyorum sizi ve Zezeyi

  • bizim doktorumuz 6 aydan itibaren bebekler 10 saatlik bir gece uykusu boyunca uyuyabilirler acıkmazlar demişti bu süre zaman geçtikçe de uzuyor.barış 11 aylık 10 -11 saat gece uykusu uyuyor ve yemeğini yatmadan 2 saat önce yiyor üstüne meyvesini yiyip yarım saat bi saat sonra uyuyor ama tabi sabah memeye saldırıyor o kadar olur artık:) zaten sütüm birikmiş oluyor 1 saat sonra da iştahlı bir şekilde kahvaltısını yapıyor :) sevgiler biz de öpüyoruz

 4. Size sinem hanimin hangi paketi yeterli geldi ve uyku egitimi surecinde ailelerin uyumu nasil oldu

  • bu detayı sinem hanıma sorarsanız daha doğru bi cevap almış olursunuz ailelerle de aşama aşama ilerledik anneanne babaanne ve teyze barışın yakın oldukları yani tarflarınca uyutulduğu kişiler bunlarla birer deneme rutini yaptık

 5. Merhaba turuncuuu,
  Benimde 10 aylik oglum var. bilmiyorum heyecanla okurken ben mi kacirdim yada anlamadim mi ama benim takildigim nokta Barisin deliksiz uyumasi. Oglumu hic sallamadim zaten emmedide. Hep yatagina koyardim kendi uyurdu halada oyle ama bizim sorunumuz gece 3-4-5-6….,. Hic belli olmuyor sık sık uyanmasi. Uyandiginda azda olsa mama yiyor. Acaba deliksiZ uyumasinda ki ayrinti nedir. Sizi o kadar iyi anliyorum ki sirf o uyuduginda bile uyuyamamak ha uyandi ha uyanacak diye. Cok ihtiyacim var o uykuya. Ustelik 7/24 ben bakiyorum ogluma. Annem yanimda degil malesef. O yuzden merakla bekliyorumm. Barisa kocaman opucukler. Size sevgilerr. Iyi ki varsinn

 6. Selamlar Funda hanım. İnanın şuan gözlerm nerdeyse kapalı oğlu 17 aylık nerdeyse ztn cok uyumayan bir bebekti ama şu 15 gündür işler daha da kötüleşti kendimce her yolu deniorum ama yok olmuo gec uyuttuorm yine aynı saatte uyanıo erkn uyuttuorm dahada erken uyanıot:( su bi kaç zamandırda ilk iki saat uyuyo snra uyurken bile bi hateket içinde hep yanıma gelme çabasında sanırım en büyük hatayı yanımda uyutark yaptm:( saat bası uyanıo ve memeye yapışıo başımın agrısını tarif etmem imakansız ruh gibiyim:( yardım edersnz sevinirm.. Tesekkürler..

 7. Selam turuncu. Bizim küçük bey emerek uyuyordu ama bir haftadır emzirmeden uyutmaya alıştırıyorum.evet sancılı bir süreç bizim için ama hallettik sayılır.amma velakın gece emzik niyetine kullaniyor beni ve gece çok sık kalkıyor.ne yapsak ki???
  Turuncu kal:))))

 8. Benim oğlumda 5 aylık gece uykusuna 7-8 arası geçiyor. Onu yeterince yorup ( 3 saat uyutmamak gibi) memede uyuya kalmasını sağlıyorum. Veya yatağı sallanır oldugu icin sallıyorum az birsey uyuya kalıyor. Ama 6. Aydan sonra yatağı değişeceği icin yatak sallanmicak o yuzden yavaştan alistitmam lazım sallamadan uyutmaya. Gece 8-12-4.30-7.30 yani 2 kere kalkıyor ve emip hemen uyuyor. Fakat gecede arada emziğini istediği icin bir iki miziklaniyor emziğini verice uykuya devam ediyor. Gündüz 3 uyku yapıyor 2ser saatten. O yuzden su anda çok yorgun değilim çok sukur ise başlayınca ve bu düzen bozulursa o zaman bende yardım almak zorunda kalabilirim. Sence nasıl bu uyku düzeni ?

  • :) Neslihan hanımcım valla hayallerimin uyku düzeni daha ne olsun ne yapıyorsanız aynen devam edin maşallah

 9. Bu arada bir hışımla Yazdığım icin söylemeyi unuttum çok guzel olmus yazı inşallah tüm annelere ornek olur

 10. Merhabalar. yazınızı daha doğrusu tüm yazılarınızı ve paylasimlarinizi çok beğeniyorum. 9 aylik ogluma 17 gün önce bende uyku egitimine başladım. ilk başta gece 2 kere uyanır olmuştu( ki bizim ki her gece 8 kere kalkardi) ama son 2 gecedir yine 4 kere kalkmaya başladı. her 3 günde bir yanından uzaklaştım. Ama iyi geceler dileyip odasindan çıkıp gidince çok ağladı ki beni gorerek uyudugunda aglamadan uyuyup kaliyordu. artik hep cikip gidecegimi zannediyo sanirim ve aglayarak uyuyo ve ben mecburen gidip biraz pispisliyorum. Bu sebeple odadan cikmami istemiyo herhalde diye düşünerek oda kapisinin disinda vücudumun yarısını görecek şekilde oturuyorum ve böyle uyumasi icin onu yatağına birakiyorum. bu noktada size 3 sorum olacak. özellikle tüm gece kesintisiz uykuyu nasıl sağlayabilirim? Odadan iyi geceler dileyip nasıl çıkarım? Siz uyuyana dek yanında mi kaliyosunuz? tavsiyelerinizi bekliyorum

 11. Aynı anlatırken kendi 8 ayım geçti gözümün önünden sürekli gece gözlerim yanarken uyutma çabaları sayısını hatırlamadığım kalkma aralıkları ve başarısızlıkla sonuçlanan eğitimlerim:( hep uyku eğitimi konusunda danışman bende düşündüm ama eşim hep direk reddediyor inanmıyor açıkçaksı ama şimdi bunu okuyunca daha bi emin oldum resmen eşimle sohbet etmeyi özledim sürekli gece uyandığında sen uyandırdın o ses senden geldi diye tartışıyoruz çok sıkıldım bu durumdan hemen mail atıyorum ve arıyorum sinem hanımı çok teşekkürler Funda hanım… ve barışa büyük bir MAŞALLAH…

 12. Harika, sizin adınıza sevindim 40 günlük bebeğim, 3. Çocuk ve ben bu filmi 3. Kez görmek istemiyorum. Kesinlikle doğru uyku eğiyimiyle bu defa akıl, ruh ve beden sağlığımı korumak istiyorum. Ama yenidoğandır, gazdır, daha sonra diştir derken en doğru ay hangisi, gece beslenmesini keseceğim zaman mı ? Zor sorular… Belki şimdiden hazırlık anlamında yapılabilecekler vardır ya da birden bıçak gibi bi eğitim mi bu? Barışın 11 aylık olması işinizi kolaylaştırmış olabilir mi? Yoksa keşke daha önce yapsaydım dedimiz mi? Uzun oldu tesekkürler şimdiden

 13. ben de emzirerek uyutuyorum ve her gece uyanıyoruz çalışıyorum çok zor oluyor ama biz hafta içi annemde kalıyoruz oğluma baktığı için haftasonu evde sürekli kendi odasında kalmadığı için acaba alıştırabilir miyim ki uyku eğitimine?

 14. Merhaba,

  blog demek insanlara faydalı bilgiler paylaşılan bir site demek, blogger demek diğer insanlara yardımcı olmak için deneyimleri yazmak demek. Ancak burada ben faydalı bilgi göremedim, sadece kendi hikayenizi anlatmışsınız, ancak bunun nasıl olduğunu hakkında tek bir satır göremedim.
  bilgilerinize.

  • merhaba ‘blog ne demektir’ bununla ilgili büyük bir yanılgı içindesiniz insanlara bilgi vermek gibi onları eğitmek gibi bir gayem yok keyif vermek ve mutlu hissetmelerini sağlamak deneyimlerim konusunda paylaşımcı olmak yeniliklere yol göstermek gb hedeflerim var zira işin uzmanına bırakılması taraftarıyım bilgi edinmek isterseniz vikipedia ya da uzman dr ların yazdığı siteleri takip edebilirsiniz hoşçakalın.

 15. Uyku eğitimi her şeyden önce bebek için gerekli ki bu sağlıklı karardan dolayı tebrikler çok sevindim:)ayrıca yazın anlatımın çok tatlı çok sıcak çok dürüst…
  Aynı şekilde kızım için doğduğundan beri daha basit daha esnek şeklide yalnız uyumaya alıştırdım şimdi aynı şekilde gece uyanmasız gündüz uyumalı bi hayatımız var.benim de tavsiye edebileceğim birincisi sakinlik,ikincisi herhangi bir alışkanlık kazandırmamak olacak(emzik,memede uyuma,sallama vs.) çaresiz de kalsanız azıcık sıkın dişinizi:)

 16. Ben de ailemden kimse yanımda olmadığı için bebeğini tek başına büyüten annelerdenim Zeynep Sare uyku konusunda çok uyumluydu 2. Ayından sonra kendi kendine uyumaya başladı şuan 12 aylık ve ayakta hiç sallamadım kimseninde sallamasına izin vermedim inşallah hep böyle devam eder ☺️ Senin için de çok sevindim turuncum bol bol uyuyun inşallah

 17. sayın turuncu;
  yazın herzamanki gibi çok faydalı, tüm annelerin temel sorunlarından biri…benim de 13 aylık bir oğlum var ki bazen zezeye çok benzetirim…çalıştığım için anneane babaanne dönüşümlü bakıyorlar, her konu da onlarca kez konuşmama rağmen belli konularda onları ikna edemiyorum…çocuk çok ağlıo,eziyet etme,sallayalım çok yoruldu, dişi çıkıo, seni özlüyo….. derken uyku eğitimleri yalan oldu, şimdi iyice memeye düştü ve emerek uyuyo…ben işteyken yine sallanıo…bazen krize girio kalkıp oturuo sallamayın ya da hiç bacaktan indirmeyin dio…ço kzor zanaat annelik…umarım biz de uyku konusunda oğlumla anlaşırız…ben uyku eğitimiyle ilgili bişeyler sormak isterim:benim ve sizin de uyguladığınız diğer yöntemlerde bizim göremediğimiz ya da uygulayamadığımız can alıcı nokta neymiş,neyi eksik yapıyormuşuz…gündüz uykusu kaç tane zezenin…uykuöncesi masaj, oyun, hikaye hangisi öneriliyor, uykuya dalması için yanında mı bekliyorsun yatırdıktan sonra hiç müdahale ediyor musun???
  şimdiden teşekkürler turuncu,seni ve zezeyi öperim…

 18. Merhabalar benimde 22 aylık bir oğlum var fotoğrafı gören bir arkadaşım çok benzetmiş görmemizi isterim.Ama nasıl göndereyiim☺️

 19. Kızlar bu tamamen uydurma bi durum. Yaşadığıni kesinlikle anlatmamis sorulan sorulara bile cevap veremiyor bakın. Ikincisi de tamamen reklam amaçlı yazılmış bir yazi. Nasıl olur da böyle bedava reklam yapılmasına müsade edilir bunun bir cezası vergisi yok mudur anlamış değilim.

  • gülmekten cevaplayamayacağım zil çalıyor polis kapıma dayandı zaaar !

 20. Merhabalar, uyku eğitimi gerçekten yazdığınız gibi mucize gibi annelerin hayatını kolaylaştıran bi gerçek:) Uyku eğitimi verebilen anneleri gördükçe, aa çocuğa eğitimmi verilirmiş bebek o diyenlere inat çok mutlu oluyorum. Bende TRACY HOGG’un uyku eğitimini uyguladım çok şükür başarılı olduk. Blogumda buna değindim birazcık ve kitaba bu konuda baya hakimim. Eğer eğitim verenlerin takıldıkları, akıllarında kalan sorular olursa cevaplamak yardımcı olmak isterim. bebegimicinmutluluk.blogspot

 21. Merhaba eren hanım bana yardımcı olursanız cok sevınırım oglum 4 bucuk aylık ve neyapacayımızı bılmıyoruz çok endışelenıyorum oglum için çünkü kucaktan inmek istemıyo genelde durmıyo koltuga yatırdımı en fazla 10 duruyo bazen hıc durmıyo tuvalet yemek ıhtıyacımı zor görüyorum bununla bırlıkte artık bellim kolarım cok agrıyo hep benı gezdır dıyo hayır anlamıyo bende onla ınatlaşmak istemıyorum çünkü bazen hayır dıyıp yatırıyorum aglıyo uzun süre bakıyorum olacak gıbı degıl alıyorum kucaya bılmıyorum ne yacam eren hanım bırde uykusuda düzene gırmıyo ne olcak hıc bılmıyorum 10 saat bıle uyumıyo öyle uykusu yok hep uyanıyo uyursada degısıyo bazen 10 dakka bazen 20 bazen 1 saat ama derın uyuyamıyo ondan heralde aksamda 5 -6 saat uyuuo oda 1-2 kere kalkıyo onuda mememde uyuyarak gecırıyo ben oturarak uyumak zorunda kalıyorum yada uzanarak onla bırlıkde uyuyorum memem acıkda hastalanmakdan korkuyorum zor durumdayım eren hanım yardum edın 
  Mesela uyuma saatlerı nasıl olmalı?
  bızımkısı 
  saat 6-7 gıbı kalkıyo 
  Ama 11-12 gıbı uyu 
  4 gıbı uyuyo
  Ve aksam 9-10 gıbı sabah 3-4 kadar 
  karışık bıraz 
  yanı karışık olması düzenın olmamasındanmı kaynaklanıyo 
  sızce uyuma saatlerı kaç olmalı ve uzun ögle uykusunu cekmesını nasıl saglarım derın uyumuyo çünkü neolursunuz yardım edın

 22. Merhaba,
  Eğitimin üzerinden zaman geçmiştir. Bozulan bir durum oldu mu yoksa hala mutlu mesut uyuyor musunuz?

 23. Merhaba Funda hanım,
  Uyku eğitimi aldıktan sonra uyku düzeni bu zamana kadar devam ettimi? Hastalandığında,diş çıkarma dönemlerinde,tatil dönemlerinizde uyku uyumada problemler yaşadınız mı değişiklikler oldumu? Bizde uyku eğitimi almak istiyoruz ama başarabilirmiyiz sürdürebilirmiyiz gibi çekincelerimiz var

 24. Merhaba funda Hanim. Benim bebegimin cok uyanmasi ile ilgili degil de uykuya sallayarak geçmesi ile ilgili sıkıntım var. Acaba ayakta sallamayi nasil biraktiniz? Sallanmazsa uyumuyor artik :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir