DUY DA İNANMA! KEDİLİ,BEBEKLİ VE TEMİZ EV

IMG_7288 Eğer kedilerin ve köpeklerin evi pislettiği için dışarda olması gerektiği fikrine inanmış olsaydık, emin olun bir çoğumuzun kocası dış kapının paspasında yatardı! Evi yetişkin bir erkekten daha fazla ve daha hızlı kirleten bir tür yok!

O tüyler bebeğe zararlı değil mi?

Ya ağzına kaçarsa?

Tuvaletini nereye yapıyor?

Bebeğin var evi nasıl temiz tutacaksın?

Bu ve benzeri sorular dev bir kazanda etrafımda kaynarken, ben size çok takıntılı hijyen teyzelerden olmayıp aynı zamanda yeni moda olan ‘ev ne kadar pis olursa o kadar iyi annesin’ tribine de çok girmeden insancıl boyutta  temizliğe, ev düzenine ve sağlığa önem veren alerjik astımlı bir kedi bir çocuk annesi olarak bu işi nasıl kotarıyorum onu izah ediyim :)

IMG_7287

Oğlum doğmadan önce de kedim (ALİŞ) evimizdeydi. Haliyle gebelik sürecinde başladı sorular ve akıl vermeler! Kimseye bu sevgiyi anlatmakla uğraşmadım ya da Barışın kişilik gelişimine sosyalleşme sürecine nasıl bir katkısı olacağını açıklamaya çalışmadım. Dahası ben kedimi çocuğuma bir fayda sağlasın diye tutmuyordum ki evde! Bunu annelerin anlaması çok önemli bence! Aliş’le aramdaki pek kıymetli bağı ve Barışla olan mutlu, komik, atraksiyon dolu ilişkiyi bir başka yazıya bırakıyorum. Gelelim temizliğe!

IMG_7284

Evde haftada bir büyük temizlik olur. Onun dışında günlük olan, hani şöyle bir makine tutma döküleni alma suretiyle başlayıp yatağın altını kaldırmayla son bulan temizlik ise bendenize düşer. Her gün değilse de mutlaka 2 güne bir makine tutulması gerekir pofuduk Aliş’im ve her gördüğünü yemeye çalışan kuduruk Barışım sağ olsun.

Barışın doğacağını öğrendiğimizde ilk iş; tuvaleti iptal edip Aliş’e oda yaptık. Kumu maması oyuncakları orada duruyor Barış uyanıkken kapısı kapalı tutuluyordu. Aliş zaten bir ihtiyacı olduğunda istiyor o anlık kapıyı açıyorduk. Şimdi ise artık Barış oranın yasak olduğunu kedimizin özel alanı olduğunu biliyor. Ama biz yine de kapalı tutuyoruz. Böylece herkesin rüyalarını süsleyen oğlumun kedimin kumunu veya mamasını yediği o fantezi gerçekleşemiyor:) Aliş’in odasının hijyeni için şu hijyenik spreyler var ya onlardan kullanıyorum ekstra olarak bir sürü markada var bunlar zaten doğal ürünler.

IMG_7286

İlk aylar Barışın odasını kapalı tuttuk ama baktık ki gerek yok ve bu saçma bir şey. Ayrıca kediler bebek kokusunu pek sevmiyor:) Bence tamamen hasetten:). O yüzden kendilerine bir hamle gelene kadar yanaşmıyorlar. Onun dışında koltukları ruloyla almanın çözüm olmadığını gördüğümde iyi bir elektirik süpürgesi gerektiğini anlamıştım. Zaten ben kedi tüyüne deterjana toza alerjisi olan biriyim.ve sürpriz! kedim var, şehrin ortasındaki tek boş araziye bakıyor tüm pencerelerimiz ve ta daaa gün de 40 üst batıran 2 erkeğin çamaşırlarını da ben yıkıyorum.

İyi bir elektirik süpürgesi için araştırma yaparsanız mesela benim bahsedeceğim PHİLİPS MARATHON ULTİMATE gibi fiyatı yüksek gelebilir. Bir süpürge ne yapabilir ki diyebilirsiniz. Ama demeyin! kesinlikle çok önemli en başından beri zaten evcil hayvan tüylerine özel bir makine almamız gerektiğini düşünüyorduk ama kullanmaya başlayınca ne derece önemli olduğunu anladım. Zaten biz de süpürge işleri oğlum Barış’ta :) kendisi bir vuuu* bir diğer adıyla süpürsüpür* delisi.

IMG_7285

Bu süpürgede çok önemli iki özellik var biri Evcil hayvan tüylerine özel Süper Turbo başlık, diğeri Alerjenlere karşı ECARF sertifikalı Hepa13 filtre bu Barışa olduğu kadar benim için de önemli. Ayrıca haznesi aç dök koy şeklinde.  Çarşı pazar gezip torba modeli uydurmaya çalışmaya son!

Aliş’in odası, süpürge, ev temizliğinden sonra konu mutfak temizliğine geliyor. Uzaktan öyle durmadığımı biliyorum ama ben tam olarak ‘tezgahı bal dök yala olmazsa oturamaz, yiyemez, uyuyamaz’ bir tipim! Yemek yapmakla asla aram olmamakla birlikte yaparken ya da yerken en çok tezgah temizliği mutfak düzeniyle vakit harcıyorum. Aliş de üstüne gelip güzelce bir yaladı mı… mis gibi oluyor. Şaka şaka ! :) Bence çok büyük bir problem değil ama kediniz/köpeğiniz ev yemeklerine alıştırılmadıysa ki bu gerçekten onlar için de zararlı mutfakla işleri olmaz. Aliş mesela mutfağı sadece bir koridor gibi balkona geçmek için kullanır. Yada kışın yerden geçen sıcak su borularının üzerinde yatmak için:)

Evi her gün mutlaka yaz kış oda oda havalandırmak da benim için çok önemli. Havasızlıktan, pis koku ve bakteri üremesi sonucu hasta olmaktansa üşüterek hasta olmayı yeğliyorum anlayacağınız. Koltuklara vura vura tozunu çıkardığımız, halıları özgürce pencerelerden çırpa çırpa temizlediğimiz o eski pirüpak günlere yetişemediğimiz için ev temizliği ve havalandırması çok önemli oluyor.

IMG_7289

Velhasıl ‘ana evinde’ çantasını araya atıp içeri geçen, kirlilerini annesinin seçtiği, yatağını rica minnet toplayan ‘o kız’ artık çocuklu ve kedili bir evi çekip çeviriyor. Başa gelen çekiliyor, gülü seven dikenine katlanıyor.

Ya da bunca sevginin yanında biraz temizlik işinin lafı mı olur şekerim?

5 Yorum Var

 1. Merhaba Funda.. Sana ‘Funda’ diyeceğim çünkü senin ruhun duymasada arkadaşım gibisin.. Tek sorun, senin benden haberdar olmaman!! ;) Herneyse.. Sana yazacak çok güzel sözlerim vardı ama 1 yaşındaki bebem uyanmak üzere olduğu için uzatamam:( Ank da çevrem yok ve son yazına istinaden ve ayrıca seni şimdiye kadar takibimle edindiğim güvene istinaden; temizlikçi bulma konusunda bana yardım et lütfen:( Bir isim bir telefon.. Net ortamı ne denli güvenilir anlarım seni ama çok darda kaldım:( Sevgiler.. Bir gün dışarlarda bir yerlerde seninle karşılaşmak ümidiyle..

 2. Merhaba funda hanım sizi instadan takip ediyorum bende 22 haftalık hamileyim uzun tüylü tatlış bir kedim var kesinlikle bırakmayı düşünmüyorum tabi size bir sorum olucak sadece bebek doğdugunda aynı oda da uyutmayın diye yazıyor okuduğum kitaplarda bağışıklık sistemi gelişene kadar diye bi gerekçe sunulmuş bebek odası hazırlıycaz ancak ilk altı ay içinde küçük bir beşik aldık
  yatakodasına sorum şu ki kedim şuan benle uyuyor ve onu odamda yatmamaya
  ikna edemem çok duygusal bundan olumsuz etkilenir siz ilk aylarınızda bu sorunu nasıl çözdünüz??? Şimdiden teşekürler sevgiler

  • merhaba
   ben 40 gün biraz temkinli davrandım ancak gerek de kalmadı kediler bebek kokusunu pek sevmezlermiş o sebeple galiba kedim de oğluma yaklaşmadı zaten.sizinki de öyle olabilir.ama çok burun buruna olmadığı sürece aynı odada vs uyumalarında -normal şartlarda- bir şey olmaz diye düşünüyorum yani biz bir sorun yaşamadık sevgiler

 3. Teşekürler gerçekten içime su serpildi insan biliyor ama yinede onaylanmak istiyor özellikle de herkes olumsuzken ve konuyu yaşayan biri tarafından sevgiler

 4. Merhaba sevgili funda Elektrik süpürgelerimiz aynı başlıklarını nasıl temizliyorsun?Halı tüyleri saçlar çok takılıyor özellikle halı dövücü başlığında yaşıyorum bu sıkıntıyı elimle çeksem zarar verirmiyim diye çekiniyorum.Sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir