çocuğum yemek yemiyor! o halde fotosentez yapıyor.?

DSC00237Her çocuk yemek yer!(anne sütü ile beslenen bebekleri kastetmiyorum) Az yer ya da yemek seçer. Ama illaki yer. Ben hiç kese kağıdı yalayarak büyüyen çocuk duymadım. Yani elimizde çok büyük bir avantaj var eninde sonunda az da olsa bir şey yemek zorundalar, yiyecekler!

Burada yazacağım hiç bir öneriyi herhangi bir sıfatla uzmanlıkla yazmayacağım. Tek kodum annelik olacak. Başardığım noktaları paylaşmak olacak yaptığımda. İstersen bir uzmana danış ama sanıyorum ki eşekten düşene tedavi değil dertleşecek bir eşekten düşen lazım:)

Evvela şunu belirtip yüreklere su serpmeliyim; vallahi benim çocuğumda yemek yemiyordu!!! Ek gıdaya geçtiğim süreçte meme emiyor farklı yiyecekleri reddediyordu. Bir kaç hafta çok üzüldüm ve zorlandım sonra kolları sıvadım, okudum okudum okudum dinledim sordum araştırdım ve DÜŞÜNDÜM! En son belli kurallara bağlı kalmaya karar verdim.

IMG_8188

1. ısrar yok!

2.ısrar yok!

3.tablet televizyon telefon yok!

eğer çocuğunuz bunlara çok alışıksa veya keyifsiz bir dönemindeyse o zaman midesini büyütmet yeme alışkanlığı kazandırmak ve ya yeni duruma alışmasını sağlamak için dikkatini konuşarak abartılı bir şekilde bir şey anlatarak dağıtabilirsiniz. Ben barış yemediği dönemlerde ya da yemek istemediği yiyeceklerde (ıspanak gb:() hemen bir helikopter ve uçak kazası planlarım pat!güm! sesleriyle anlatırken sevdiği tanıdığı bi yaşıtını da olaya katarım. örneğin: o sırada Ata da orada mıymış!? Helikopterin pervanesi hemen yanına düşmesin mi!? heyacanlanacağı o sırada bana yanıtlar vermek ,için ağzındaki lokmayı hızlıca tüketeceği bir senaryo anlatırım:)

4.tehdit yok!

yemek yemezsen gitmeyiz, şu lokmayı bitirmezsen sana oyun hamuru yok. gibi sanki bana lütfen yemek yiyormuşçasına bana koz olarak yemek yemeyi kullanabileceğini anladığı cümleler kurmuyorum. AHH nasıl içimden geçiyor! o önünde büyütüp durduğu 2 kaşık sebze yemeğini ağzına tek hamlede attıracak cümleler kurmak.. mesela: hemen ye yoksa banyo yapıcaz!desem neler yer Barış (oğlum) ama asla demiyoruz tabi!

5.anane babane yok! :)

Daha doğru ifadesi ANNE var. Çocuğa yeme alışkanlığını ancak biz modern çağın cani gaddar vicdansız anneleri (bu kelimeler öz anneme ait olup zamanında daha duymadığım neler kaldığını bir bilseniz, şu anda da her nasılsa Allahtan gelen bir hikmet sonucu ‘çok akıllı paşa torunu’ çok güzel yemek yemeye bşaladı! Allah Allah nasıl olduysa artık işte her şey nasip!:)) yapabiliriz. Neden diye yazmaya gerek duymuyorum hepimiz biliyoruzdur, peşinde gezerek yemek yediren ağzına her lokmayı uçakla sokan annelerimizi anlatmaya gerek yok. Hani şu sabah ben torunuma bir pişi yapıyım (ekmek hamuru yağda kızaran beyaz un hani!) ohh ne güzel yiyo çok iştahlı maşallah diyen analarımız:) Ayrıca ben pişi çok severim:( ama Barış kahvaltı da yumurta peynir zeytin tahin pekmez ceviz ve tam tahıllı ekmek tüketme alışkanlığı kazansın isterim sonra onunla bir pazar sabahı sıcak pişili nefis kaçamak yapabiliriz. Anlıyorsunuz değil mi? Anlaşıyoruz yani? Çocuklar gerçekten alışkanlıktan oluşuyor sağlıklı bir alışkanlık edinince kaçamaklar elbette olabilir.

6.düzenli uyku var!

O kadar etkili ki.. siz uykunuz olduğunda uyumak mı yemek mi istersiniz? Uykusuz çocuk iştahsız oluyor herhalde düzenli uyku sırasında salgılanan büyüme hormonu da etkin buna iştahı artırıyor. Bu konuyla ilgili fikrimi ve ne yaptığımı buradaki yazımdan okuyabilirsiniz:)

7.aç bırakmak var!!!

Çok üzgünüm ama var! Doktorunuza danıştıktan sonra (herhangi bir sağlık problemi olup olmadığıyla ilgili) uygulayabilirsiniz. Barış bazı sebze yemeklerini (ıspanak semiz pazı bamya kabak yemeği) çok nazlanarak yer. Bir de okulda diğer çocukların 2 tabak pilav yediğini görünce bana makarna- pilav anne demeye başlıyor. O zaman ara öğünleri gerekirse bir ana hatta gerekirse 2 öğünü atlıyorum. sonra afiyetle yiyor ya da mecburiyetle :) Her gün kahvaltıdaki 3-5 patates kızartması dışında tüm gün bir şey yemeyen çocukları duyunca bu çok da önemli değil aslında.

8.ara öğün var!

Ara öğün çocuğun yeme alışkanlığı kazanması için çok önemli yemeyi sevmesi için, esela bizim kahve keyiflerimiz var:) Kendinizden yola çıkın fıstıklı çikolata yerken yanında kayısı kurusu yer misiniz? Ama diyetyapıyorsan / oruçsan tümgün ya da 2 gün tatlı yemediysen yediğin hurma brovni gibi gelir. Çocuklar için de öyle barışa kraker çikolata verirsem meyve,kuru meyve,çiğ yemiş vs yemiyor. ben de haftada 1-2 (barışa öğrettiğim gb) büyük yiyeceği veriyorum dondurnaş* mesela. ama ara öğünsüz de durmuyoruz.

9.kendi yemeğine izin vermek var!

Davrandığı andan itibaren eline verdim kaşığı arada sokalamak suretiyle:) tabi. Dökmek saçmak önlüksüz yemek serbest tabi buna yüreklendirmedim ama zorlamadım da.

10.diyete sokmak var!

gittiğimiz yurtdışı tatili sonrası barış makarna pizza alışmıştı. eşek eti domuz eti vs dedik güvenemedik neticede 4 günde kruvasan odaklı bir beslenme okulda denk gelen nefis makarnalı öğle yemeği ve güm BARIŞ pırpırı et yemiyor!hemen karbonhidrat diyetine başladım, okula 3 gün göndermedim. Sebze ve et yemeği ve çok cezbetmeyen(çilek değil elma portakal gb) meyveler yiyebilecekti. Baya direndi kudurgaç yeşil fasulye kavurması ve balık açlıkla sınandığı dakikalarda 3. günde çok lezsetli geldi ona:) bu esnada asla ısrar etmiyor kızmıyorum. teklif ediyorum yiyorsa yiyor yemiyorsa yemiyor az yiyorsa az yiyor. sorduğu diğer yiyeceklere ”adiliğimden’ vedmediğimi çaktırmadan ‘maalesef yok:(‘ tavrıyla hayır diyorum.

11.tatları unutmak yok!!

meyveyi sebzeyi mevsiminde tüketmek hepimizin isteği tabi (mevsiminde ne kadar doğal artık o da tartışılır da) hatta buna takık anne babalar da var ama çocuklar alışkanlık edinmede çok usta oldukları gibi çok çabuk da unuturlar. o Sebeple ben meyve ve sebzelerin mevsimsel tükettirmiyorum. Yani kışın da ara ara taze domates veya çilek veriyorum. yada fasulye buzlukta varsa ne ala yoksa da veriyorum ama. Bir de yeni ek gıdaya geçen annelere özel instagramda yapıp paylaştığımda çok tepki aldığım bir çorba var tavsiyemdir:) Ya patlıcan verilmez (nikotin var) kabak mevsimi değilli laflara aldırış etmeden yapıp içirdim. Çünkü zaten 1 tencere çorbadan 2 kase içecekti çocuğum ve attığım yarım patlıcanın ne kadarı ona geçecekti? Ama aromasının bilinçaltına geçmesi tat duyusuna kodlanması için tam zamanıydı bence!

12.eğlence katmak var!

mayonez kullanıyorsanız ve çocuğunuz görüyorsa kutusuna yoğurt koyup eline verip yemeğine sıktırabilirsiniz. Biz ailecek acı severiz. Şimdi barış da bizden görüp acı dökmek istiyor şimdi bir şey buldum sumağı veriyorum yemek yemek istemediğinde ya da bitirmediğinde ‘aa Barış sen de acı dökmek ist misin baba gibi? ama az dök çok acı olur yoksa söz mü?’ diyorum hemen bizim ki atlıyor.:) ya da eğlenceli ödül gb bir şeymişçesine davranıyorum bazı yiyceklere ‘bugün o kadar yorulduk ki okulda eve gidince güzel bir enginar keyfini hakettik’ :)

Çocuğu 1 lokma yesin diye tüm gün debelenen anneleri ananeleri babaanneleri belki bakıcıları tahmin edebiliyorum. Ben de bu işi az çok kotardığını düşünen biri olarak halen Barışın yeme düzeninde bozulma olsun hemen modum düşüyor. İçim sıkılıyor. Kızgınlık duyuyorum. Neticede annelik zor zanaat ha bir de unutmdan 13. ısrar yok!

Afiyet bal olsun yarasın kese kağıdı yalamaya son! :)

XZGF8899

IMG_8635

8 Yorum Var

 1. Sana bayılıyor ve seni çok seviyorum!
  Senin anneliğinden öperim kendime örnek alıyorum ayneeen ısrar yok Can’ın yemek istemiyor mu peki diyorum sonrası da dayanamayıp ali babanın çiftliğini Adnan Alp’in çiftliğine bağlayıp sesimi alçaltıp yükselterek tabağın dibini görüyoruz* işteee bu mutluluk pırpırı ve seni çok öperim
  Not ben llmktgzdnvnzrdnkrmn ❤️

 2. ben barışın yemek yiyişini çok uzun zamandır takıp edıyorum ve hep örnek verıyorum bak kendı yıyo ısrar yok harıka bısey darısı basımıza dıye bakalım yapabılıcekmıyız ıns barıs gibi yerler:) masallah ona

 3. Harikasınıızz vallahi çok zorlandığım bir konu bu yemek yedirme olayı bugünden itibaren hemen uygulamaya başlıyoruz ! :)

 4. İlk çocuğumda yaptıgım saçma hareketlerden sonra simdi oğluma (27aylik) daha bi aklı basında davranıyorum ben de. Sayfiklarina tamamen katılıp yapmaya çalışsam da, yemek yerken biseyler izleme işinden kurtulamıyorum:( hani cocuklar izlerken ne yediklerini anlamadan sebzeyi tıkayım ağzına degil. Benim cocuklarim popolarının üstüne oturtamıyorlar! Bu konuyu aşamıyorum. Yemek başlıyor 3.dakikada kalkıp gidiyorlar. Ve zaten yemeyeceklerse tv tablet ne olursa olsun yemiyorlar ama masada duruyorlar.
  Bunun disinda, oglum gecen yaza kadar ilk ek gıdasından itibaren cok guzel yiyor-du:( enginar kereviz dahil. Sonra bi hastalıkla beraber adam yemek yemeyi bıraktı. Yazı aç dolaşarak ve biraz sütle geçirdi. Sonra baktim bi gun yoğurtlu pilav yiyor. Dayandım pilava. He et suyuna pilav tereyağlı pilav falan olmuyor. Sonra bi gun o da kesildi. Mantı dedi. İyi mantı yaptım 3ogun. Su sıra yine pilava döndük. Delirmemek icin meditasyon falan yapıyorum artık o derece. Kızmıyorum ısrar etmiyorum her yemekten önüne koyuyorum. Ama aç bırakamıyorum. Arkamı dönsem bi sekilde dolaptan bisey bulup ( muz elma ceviz vs) yiyor ve onunla günü geçiriyor.
  He, neden yazıyorum simdi bunlari? Cunku meditasyon iste.
  Doktora da gittim. Hani bi durum varsa ilaç falan içsin düzelsin bu durum. Masallah değerler de yerinde. Ama çakal gibi oldu bi deri bi kemik, sabahtan aksama zip zip geziyor evde.

 5. Çok güzel bir yazı olmuş turuncum eline sağlık , ne güzel bi kadınsın, annelikte sana çok yakışıyor ✌️️

 6. Afffeerin kız sana turuncu oğlanın da kocanın da evin de işin de hakkından geliyorsun maşallah… ne çabuk geçiyor zaaman büyüdü Barış keretası…mevsiminde olmasa da cıkarıp pişirmek tadını unutmasın,,, karbonhidratı cok aldıysa ona göre davranmak çokk mantıklı.. tekrar helallll

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir